ورود

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

داستان قصه ها (بخش اول)

      

وقتی توی صندلیتان فرو رفته‌اید وغرقِ خواندنِ داستانِ کتابی هستید که در دست گرفته‌اید، چنان که حتّی ممکن است متوجه هیچ‌یک از آدم‌ها و رفت و آمدهای اطرافتان نشوید، در واقع شما در حال تمرین تعاملات اجتماعی-انسانی هستید. خواندن داستان، ذهنِ اجتماعی شما را چنان تیز می‌کند که وقتی کتابتان را زمین بگذارید احتمالاّ به رفیقی اعتماد‌پذیر‌تر، همکاری بهتر یا همسری مهربان‌تر تبدیل شده اید.
خیلی پیش از آن که کامپیوتر‌ها اختراع شوند، داستان‌ها انسان را به جهان‌های مجازی می‌برده‌اند. اما غوطه‌ور شدن در دنیای داستان هرگز به معنای بریدن از واقعیّت نیست. «ریموند مار» یک روان‌شناس کانادایی‌ست که در سال‌های اخیر مطالعات دقیقی را در باره‌ی تأثیر ادبیات داستانی بر ذهن انسان آغاز کرده است و نتیجه‌ی بررسی‌های او تا به امروز این ایده ی قدیمی را که آدم های کتاب خوان جامعه گریز و منزوی هستند زیر سوال برده است. در واقع پرسش مار این بود که آیا مهارت‌های اجتماعیِ کتاب‌خوان‌ها با دیگران برابر است یا نه.
در یکی از اوّلین مطالعاتِ گروهِ تحقیقاتیِ مار، که در سال 2006 منتشر شد، نشان داده شده است که افرادی با سرانه‌ی مطالعه‌ی بالاتر، در تشخیصِ احساساتِ تصاویرِ پرتره‌ای که به آن‌ها نشان داده می شود بسیار دقیق‌تر عمل می‌کنند. تحقیقات بسیاری وجود دارند که به ارتباط مستقیم بین میزانِ مطالعه‌ی کتاب‌های داستان و شاخص‌های روان‌شناختی نظیر نوع‌دوستی، همدلی و همدردی گواهی می‌دهند. همچنین مطالعاتی مشابه نشان داده‌اند افرادی که والدینشان در کودکی برای آن‌ها کتاب داستان خوانده‌اند امروز در رابطه‌های اجتماعیشان موفق تر هستند و نسبت به شرکت در فعالیت های اجتماعی میل بیشتری از خود نشان می دهند. جالب است که برتری در اینگونه ویژگی‌ها در افراد کتاب‌خوانی که مطالعاتشان بیشتر سمت و سوی علمی داشته است دیده نمی‌شود. حتی دامنه‌ی واژگان افرادی که ادبیّات داستانی را دنبال می‌کنند نسبت به افرادی با مطالعات غیر داستانی وسیع‌تر است. در حالی که اصولاً گستردگی دامنه‌ی واژگانِ متونِ ادبی و غیر ادبی تفاوت خاصی با هم ندارند. پژوهشگران معتقدند که خواندن قصّه‌ها ذهن فرد را به گونه‌ای متفاوت درگیر می‌کند که پیوند عمیق‌تری بین متن و خواننده ایجاد می‌ شود و واژگان بیشتری را در ذهن جای می‌دهد.
البته ارتباط بین مهارت‌های اجتماعی و میزان مطالعه‌ی داستان تنها یک همبستگی (correlation) -به معنایی که در علم آمار به کار می‌رود- نیست. یعنی صرفاً این‌گونه نیست که افرادی با ذهن اجتماعیِ قوی‌تر- که احتمالاً ذاتاً در آن‌ها وجود داشته است - بیشتر به سمت کتاب‌های قصّه و رمان جذب شوند. بلکه ارتباطی از جنس علیّت بین این دو پدیده وجود دارد. در مقالات متأخّری از پژوهشگران حوزه‌ی علومِ شناختی تأثیر خواندن داستان‌های کوتاه بر مغز، ذهن و رفتار افراد به صورت آزمایشگاهی مطالعه شده است. برای مثال شرکت کنندگان در یکی از تحقیقات به دو گروه تقسیم شده‌اند و از افراد هر گروه خواسته شده است که متن کوتاهی را مطالعه کنند. سپس آزمایشگر طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده وارد اتاق می‌شود و وسایلی که در دست دارد از دستش به زمین می‌افتد. عکس‌العمل افراد هر دو گروه در مواجهه با این رخداد، (که برای آن ها تصادفی به نظر می رسد) ثبت و بررسی شده است. گروهی از شرکت کنندگان که متن یک داستان کوتاه را خوانده‌اند بیشتر و فعّال تر برای کمک به آزمایشگر اقدام می‌کنند. در حالی که احتمال کمک کردن به آزمایشگر در افراد گروه دوم که متنی تحلیلی خوانده‌اند کمتر است. یک مثال دیگر آزمایشی مشابه است که طبق یافته‌های آن، توانایی حلّ مسائلی که نیاز به منطقِ اجتماعی دارند در افراد گروهی که یک داستان کوتاه خوانده‌اند نسبت به گروهی که متنی تحلیلی خوانده‌اند چشمگیرتر بوده‌است. در حالی که برای حلّ مسأله‌های تحلیلی، افراد هر دو گروه عملکرد مشابهی از خود نشان داده‌اند.
بنابر یافته‌های این بررسی‌ها، مطالعه ی داستان بخش‌هایی از ذهن مارا که مربوط به درک پیچیدگی های اجتماعی است فعّال می‌کند و بازدهی ما را در امور انسانی و ارتباطی افزایش می‌دهد. به این ترتیب مطالعه ی رمان‌ها، روایت‌ها و قصّه‌ها در طول زمان می تواند ما را به انسان های نوع‌دوست‌تر و همدل‌تری برای اطرافیانمان تبدیل کند و سامان دهی روابط اجتماعی را برایمان ساده‌تر کند. به علاوه، این تأثیر می تواند آن قدر آنی باشد که شاید اگر مدّت‌هاست یک کتای داستان درست و حسابی نخوانده‌اید بی جا نباشد که قدری نگران خودتان و روابط دوستانه یا خانوادگیتان باشید.

 

امیرپاشا زمانی

حکمت «به من چه » در راستای جست و جوی دانش

سازمان یونسکو سومین پنجشنبه ی ماه نوامبر را برای توسعه ی اندیشه در تمام فرهنگ ها روز جهانی فلسفه نام گذاری کرده است. متاسفانه در کشور ما به آموزش فلسفه و تفکر فلسفی در مقاطع تحصیلی مختلف توجه چندانی نشده است و ما اگر اهل پرسش باشیم، باید چراغ به دست خودمان مسیر حقیقت را جست و جو کنیم. البته هر پرسشی و هر جست و جویی و هر دانشی ارزشمند نیست. مطلبی میخواندم از استاد ملکیان که نامش را "حکمت به من چه" گذاشته اند. حالا شاید در روز فلسفه و هفته ی کتابخوانی خالی از لطف نباشد که به این حکمت بیندیشیم.

  •  شمس در جایی نقل می کند که: به کسی گفتند خوانچه هایی را میبرند. گفت به من چه؟ گفتند خوانچه ها را به طرف خانه ی تو می برند. گفت به شما چه؟

تلقی «به من چه؟» که در اندیشه ی بسیاری از عرفا و متفکران ژرف‌اندیش در طول تاریخ دیده شده است مبتنی است بر اینکه هیچ چیز در زندگی ما جز کردار، در سرشت و سرنوشت‌مان مؤثر نیست و همه‌چیز بر می‌گردد به اینکه ما چه کرداری داشته باشیم. بنابراین انسانیت ما به «کردار» ما بستگی دارد و کردار یعنی دگرگونی‌هایی که ما در جهان درون و بیرون پدید می‌آوریم. در نتیجه

  • اول اینکه تنها باید به دنبال دانشی باشیم که بر عملکرد و طرز زندگی ما تاثیر بگذارد. یعنی با دانستن و نداستنِ آن علم شیوه ی زندگیمان تغییر کند.

 

  • و دوم، تنها به دنبال جواب پرسشی باشیم که اگر پاسخِ آن الف بود زندگیمان نسبت به اینکه پاسخ ب باشد تغییر کند. یعنی اگر الف یا ب بودنِ پاسخ تغییری در زندگی ما حاصل نکند آن پرسش به ما ربطی ندارد.

 

  •  پیامبر فرمود: آنچه که به تو ربطی ندارد فرو بگذار ولو اینکه زیباترین چیزها باشد.

 

 

به علاقه مندان فلسفه به ویژه فلسفه اخلاق پیشنهاد می شود کانال مصطفی ملکیان یکی از بهترین فیلسوفان معاصر کشورمان را از لینک زیر در فیسبوک پیگیری کنند. 
https://www.facebook.com/m.malekiyan/?fref=ts

همچنین میتوانید به کانال تلگرام استاد ملکیان که به همت شاگردان ایشان مدیریت می شود و درس گفتارها و سخنرانی های ایشان را پوشش می دهد بپیوندید.

mostafamalekian@

 

 

چگونگی استخراج مقالات علمی - قسمت دوم

چگونگی استخراج مقالات علمی – قسمت دوم

 انواع مقالات علمی و ساختار آنها

در یک تقسیم بندی کلی و بسیار رایج، مقاله به دو دسته پژوهشی و مروری تقسیم می شود:

 

ادامه مطلب: چگونگی استخراج مقالات علمی - قسمت دوم

چگونگی استخراج مقالات علمی - قسمت اول

مقدمه

از آنجا که تحقیق علمی باید در معرض نقد و بررسی دیگران قرار گرفته و امکان استفاده آنها از نتایج تحقیق فراهم شود، از اینرو لازم است نتایج به دست آمده به صورت یک مقاله کوتاه علمی– پژوهشی در اختیار جامعه علمی و مصرف کنندگان بالقوه قرار گیرد. برای این منظور باید از کل گزارش دست کم یک مقاله استخراج شود و در یک نشریه تخصصی یا کنفرانس انتشار یابد؛ بنابر این به منظور ارتقای سطح کیفی مقالات رسیده از دانشجویان در کنفرانس علمی انجمن اسلامی طی چند عنوان یادداشت، در این بخش از سایت به معرفی ساختار یک مقاله علمی خواهیم پرداخت و چگونگی استخراج آن چهت چاپ در مجلات نمایه شده در ISC و ISI را مرور خواهیم کرد.

ادامه مطلب: چگونگی استخراج مقالات علمی - قسمت اول

شما اینجا هستید: Home واحد علمی مقالات علمی